TECHNICKÉ POJMY
FAQ • 30.03.2023

TECHNICKÉ POJMY

Ivan Žiak

do 1 MPx
Kamery s rozlišením do jednoho megapixelu jsou všechny analogové i IP kamery s rozlišením HD Ready (1280 x 720 px). Kamery s tímto rozlišením se nejčastěji používají jako přehledové kamery, kde nejsou potřebné detaily.

5 MPx a více
Kamery s 5 a více megapixelovým rozlišením jsou používány pro speciální aplikace, kde je nutné sledovat detaily, resp. když je požadováno sledovat velkou scénu a následně na dané scéně využívat digitální zoom. Příkladem pro takové kamery jsou různé sportovní stadiony, náměstí i výrobní linky, kde je třeba sledovat detaily vyrobených produktů.

4K a více
Nástupce dlouho používaného formátu Full HD. Tento formát překonává větším množstvím pixelů a tím i větší jemností obrazu a schopností zachytit větší detail scény, který je klíčovým parametrem při vyhodnocování kamerových záznamů. Název 4K je odvozen od minimálního horizontálního rozlišení 4000 pixelů.

4G
Kamery s funkcí 4G využívají pro přenos dat připojení k rychlé mobilní datové síti prostřednictvím vložené SIM karty. Díky eliminaci datových kabelů, tak dochází ke značnému zjednodušení instalace kamerového bodu.

AGC (Automatic Gain Control)
Elektronický obvod, který udržuje konstantní úroveň signálu – při nízkých úrovních osvětlení zesiluje výstupní signál.

ATW (Automatic Tracing White)
Sledovací systém automatické vyvážení bílé je zodpovědný za analýzu všech fragmentů obrazu, pokud jde o různé hodnoty bílé barvy. Funkce ATW automaticky nastavuje úroveň barev a chrání jas celé pozorované scény.

AWB (Automatic White Balance)
Funkce zajišťuje správné barevné podání obrazu. V případě změny barevné teploty osvětlení – například při přechodu z denního světla na zářivkové – provede korekci barevných složek obrazového signáli tak, aby barva obrazu byla co nejvěrnější.

BLC (Backlight Compensation)
Algoritmus určený pro kompenzaci protisvětla, díky kterému jsou viditelné detaily obrazu, které by jinak byly zastíněné, tmavé a případně by byly viditelné pouze siluety objektů. Nežádoucí jasné plochy lze kompenzovat v celém obrazu, případně pouze ve vybrané oblasti.

Day / Night
Funkce barevných kamer, které se při snížené světelnosti přepnou do černobílého módu - tzv. nočního módu. Obecně platí, že je lépe vidět černobíle něco, než barevně nic, a právě proto se využívá funkce, kde vždy černobílá kamera má lepší citlivost než barevná. U kamer z vyšší třídy je možné nastavit i citlivost, kdy se kamera bude přepínat do černobílého ASPA z barevného režimu. U kamer z nižších tříd je tato hodnota napevno dána a není možné ji upravovat.

Defog
Nástroj pro digitální potlačení nepříznivých vlivů počasí, jakými jsou například mlha, déšť nebo sněžení, na kvalitu obrazu a množství zřetelných detailů.

DNR
Redukce šumu obrazu – při špatných světelných podmínkách se vyskytuje v obraze šum, který je možné snížit zapnutím funkce DNR nebo SDNR (Super Digital Noise Reduction) pomocí speciálního algoritmu. Výhoda DNR a SDNR, kromě lepšího obrazu, je také v tom, že snižuje ukládání na disk o 70 % při kompresích H.264 a MPEG-4 a 40 % při kompresi MJPEG.

DWDR (Digital Wide Dynamic Range)
Jedná se o digitální WDR. Na rozdíl od WDR (právě WDR bývá označováno jako trueWDR nebo pouze WDR) jde jen o digitální zpracování, a proto nedosahuje takové kvality jako WDR zabudované přímo v kameře. Pro instalaci, kde není potřeba kvalitní WDR, stačí i DWDR, cena kamery je pak nižší.

EIS (Electronic Image Stabilization)
U tohoto druhu stabilizace vezme procesor zařízení daný snímek, zdeformuje ho na malé kousky a porovná je s předchozími snímky. Tímto způsobem zařízení zjistí zda je kamera v pohybu a došlo k nežádoucímu chvění. K tomu je nutné provést výřez obrazu a vyplnit jej do požadovaného rozlišení. V případě, že kamera pracuje s nízkým rozlišením, tak nastává problém a obraz je digitálně zvětšen, což vede ke zhoršení kvality videa. U kamer s vysokým rozlišením je toto zhoršení kvality eliminováno - požadujeme-li nahrávání ve 1080p rozlišení, tak kamera jednoduše provede ořez z rozlišení vyššího a to bez ztráty kvality.

ePoE
Při využití kamer a switchů podporujících funkci ePoE lze napájet kameru po UTP kabelu a přijímat z ní data na vzdálenost až 800 metrů. Při této vzdálenosti je možné přenášet až 10 Mbps dat. Do vzdálenosti 300 metrů je možné kamery napájet standardem PoE+ a přenosová rychlost dosahuje 100 Mbps.

Fisheye / Rybí oko
Je typ širokoúhlého objektivu, jehož čočka má záběr s velmi širokým úhlem. Objektivy tohoto typu mohou zobrazit najednou úhel až 180°. Tento objektiv byl původně vyvinut pro využití v meteorologii pro studium oblak. Rybí oko se stalo velmi populární také v dalších oblastech mezi ně patří i CCTV.

Full HD
Momentálně nejpoužívanější rozlišení u IP kamer z důvodu komerčního úspěchu Full HD rozlišení. Jde o kamery s rozlišením 1920 x 1080 pixelů, což představuje rozlišení 2,1 Mpx. S tímto rozlišením je již možné kamery umístit i do prostředí, kde je nutné sledovat detaily a zákazník chce využívat digitální zoom. V případě zapojení Full HD kamery do monitoru s Full HD rozlišením a zobrazením na celomonitorové zobrazení (fullscreen) je obraz zobrazen přesně 1:1 bez jakýchkoliv deformací obrazu.

HD (High Definition)
Zkratka pro High Definition rozlišení, které je 1280 x 720 pixelů. Toto rozlišení je v poměru stran 16:9. Mnoho výrobců IP kamer umožňuje přepnout kameru na poměr stran 4:3, kde horizontální rozlišení zůstává stejné, ale vertikálně je zvětšené. Například u Sony HD kamer je možné namísto rozlišení HD udělat z kamery 1,3 Mpx kameru.

HDCVI (High Definition Composite Video Interface)
Technologie vyvinutá společností Dahua, která pro přenos signálu využívá koaxiální kabel. Díky tomu lze HDCVI systémem nahradit starší analogový systém bez nutnosti instalace nové UTP kabeláže a využít stávající rozvody (při použití vhodného převodníku lze použít i UTP kabeláž). Standard HDCVI umožňuje přenos obrazu v rozlišení až 4K (Ultra HD), audio signálu a datového signálu pro ovládání PTZ kamery. Nechybí ani možnost přenosu napájení (PoC).

HLC (Highlight Compensation)
Tato funkce je určena pro kompenzaci výrazných bodových zdrojů světla s vysokým jasem. Jednat se může například o světlomety automobilů, lampy pouličního osvětlení apod.

Hybrid záznam
Záznam - záznamové zařízení označené jako hybridní jsou určeny na nahrávání IP kamer a zároveň i analogových kamer. Různí výrobci používají různé způsoby hybridních videí. Například Aver dává při 4 kanálovém hybridním DVR možnost nahrávat vždy libovolnou kombinaci 4 kamer analog / IP. Hybridní systémy od výrobce Dahua jsou řešeny jiným způsobem - polovina analog, polovina IP. 8 kanálové hybridní DVR Dahua má možnost připojit maximálně 4 analogové kamery a 4 IP kamery.

IK 10 (Antivandal)
Jedná se o klasifikaci stupně ochrany poskytované kryty elektrických zařízení proti vnějším mechanickým nárazům. Jedenáct úrovní této odolnosti stanovuje norma ČSN EN 62262 respektive mezinárodní norma IEC 62262. Zařízení se stupněm ochrany IK 10 odolá nárazu s kinetickou energií 20 J (ekvivalent: dopad tělesa o hmotnosti 5 kg z výšky 40 cm).

IP kamery
IP kamery, na rozdíl od analogových kamer, mají výhodu v obousměrné komunikaci na protokolu TCP/IP. Díky tomu je možné pro přenos obrazu IP kamer použít existující kabeláž. Největší výhodou IP kamer je, že nejsou žádné limity na maximální rozlišení, které by IP kamera měla. V případě analogu je dána norma PAL, která má svůj limit na 0,4 Mpx. V případě IP kamer máme momentálně v nabídce kameru s rozlíšením 29 Mpx, což je největší rozlišení na světě. V případě progresivního skenování budeale i tato kamera jistě v budoucnosti nahrazena kamerou s vyšším rozlišením. IP kamery mohou mít různé inteligentní funkce jako rozpoznávání SPZ, rozpoznávání obličeje, vyhodnocování pohybu atd.

IP záznam
U různých softwarů je třeba dávat pozor na kompatibilitu mezi jednotlivými softwary a kamerami. Obvykle každý výrobce má kromě svých IP kamer i svůj vlastní software. Výhodou bývá, že mnohdy výrobci pro své kamery dávají bezplatné verze softwarů byť s určitými omezeními.

IR
Infračervené světlo – světlo s vlnovou délkou vyšší než viditelné světlo (850 nebo 950 nm). Slouží pro noční přisvícení snímaných prostor. Pro lidské oko je prakticky neviditelné. V případě IR světla 850 nm je vidět červené LED diody při přímém sledování IR přísvitu. Na rozdíl od 850 nm jsou LED přísvity s 950 nm charakterizovány menším výkonem, a tím i menším úhlem přísvitu. Jelikož jsou 950 nm IR LED méně využívané, je jejich cena vyšší než cena pro 850 nm. Další rozdíl je u přímého pohledu do IR přísvitu 950 nm, kdy není vidět ani červené LED.

LightCatcher
Jedná se o speciální technologii, která umožňuje kameře vidět v barvě i při velmi špatných světelných podmínkách. Je vhodná pro použití v restauracích, hotelích, recepcích a kancelářích.

ONVIF
Organizace založená společnostmi Sony, Bosch a Axis, která sjednocuje video standard a překonává tak největší nevýhodu IP kamer a to kompatibilitu. V případě ONVIF existuje několik verzí a samozřejmě závisí na konkrétním výrobci, kterou verzi použije. V rámci implementace je ještě důležité, které funkce z kamer jsou začleněny i do ONVIF, a které bude možné využívat pouze v rámci originálního protokolu výrobce.

OSD
Je tzv. menu v obrazu, kde je možné nastavovat parametry kamery. Menu se zobrazuje přímo v obrazu z kamery. Ovládání menu je buď přímo na kameře přes joystick či tlačítka, nebo na lepších kamerách ho lze ovládat přes RS485. V případě nastavování OSD přímo na kameře je nutný servisní monitor na nastavování.

PoC (Power over Coax)
Technologie od společnosti Dahua, určená pro HDCVI systémy, která umožňuje přenos videosignálu, napájení a řídících signálů prostřednictvím koaxiálního kabelu až do vzdálenosti 400 m. Díky tomu odpadá nutnost instalace dalších zdrojů napájení, dochází ke zjednodušení instalace, snížení nákladů a k odstranění případných rušivých vlivů vnějších zdrojů napájení na kvalitu obrazu.

PoE (Power over Ethernet)
Power Over Ethernet – napájení po ethernetovém kabelu. V případě IP kamer se velmi často využívá napájení po datovém kabelu, kde jedním kabelem tečou i TCP/IP data zároveň s napájením. To je specifikováno mezinárodním standardem IEEE 802.3af. Tento standard udává napětí 48 V DC při příkonu 15,4 W. Daný příkon je pro otočné kamery již nedostatečný, a tak vznikl nový standard IEEE 802.3at, kde je napětí stále 48 V DC, ale příkon je už 30 W. V obou případech je řeč o aktivním PoE, tzn. kamera (nebo jiné PoE zařízení) si vezme napájení a dostane jej. V případě zapojení ne-PoE zařízení (notebook, počítač) do PoE portu se nic nestane, neboť switch pustí PoE pouze v případě PoE zařízení. Kromě aktivního PoE existuje i verze pasivního PoE, kde se jedná jen o využití neaktivních žil na UTP kabelu - na 10/100 Mbps síť se využívají pouze 2 ze 4 párů.

PTZ (Pan | Tilt | Zoom)
Jedná se o kategorii kamer, u kterých má obsluha možnost ovládat pozici objektivu v horizontální a vertikální ose současně se změnou úrovně optického zoomu. PTZ kamery mohou být vybaveny specifickými funkcemi jako jsou například Auto tracking – sledování pohybujících se objektů, Pattern – objektiv se pohybuje po předdefinované trase, Scan (Swing) – přechod mezi dvěma body, Preset – předdefinované pozice objektivu a další funkce včetně možnosti jejich vzájemného kombinování.

ROI (Region of Interests)
Díky této funkci dochází k optimalizaci množství zpracovávaných, přenášených a následně ukládaných dat, protože jsou zpracovávány pouze uživatelem vybrané části snímaného obrazu. Přínosem pro uživatele je snížení nároků na propustnost dat přenosových kanálů a kapacitu úložiště.

RS-232
Standard pro sériovou komunikaci mezi elektronickými přístroji.

RS-485
Standard pro sériovou komunikaci mezi elektronickými přístroji. Vychází ze svého předchůdce RS-232, ale na rozdíl od něj umožňuje například vytvoření sběrnicové topologie.

Sense up
Tzv. pomalá uzávěrka. Mnohdy je označována tato funkce jako DSS - Digital Slow Shutter. Sense-up zvyšuje čas závěrky, což způsobuje více světla dopadajícího na senzor kamery. Nevýhodou této funkce je, že velký čas závěrky způsobuje rozmazání pohybujících se objektů ve tmě. Proto je obvykle možné nastavit hodnotu DSS tak, aby se dalo pro specifické prostředí nastavit hodnota přesně podle požadavků.

Starlight a Full-color Starlight
Kamery vybavené funkcí Starlight dosahují barevné citlivost v řádech setin až tisícin luxu. Díky tomu jsou schopny velmi spolehlivě rozpoznat barvy i v podmínkách, při kterých běžné kamery přechází do nočního, monochromatického, režimu. Ve srovnání s kamerami se standartním čipem je zachována mnohem širší obrazová informace. Aktuálně rozlišujeme Starlight (hraniční intenzita osvětlení 0,01 lx / pro objektiv F1.4) a pokročilejší Full-color Starlight (hraniční intenzita osvětlení 0,001 lx / velmi světelný objektiv F1.0).

V případě Full-color Starlight má uživatel k dispozici barevný obraz nepřetržitě.

SSA
Jedná se o jednu z funkcí, které slouží k automatické kompenzaci protisvětla změnou expozice tak, aby byly objekty na scéně co nejlépe rozeznatelné. Zjednodušeně se jedná o automatické snižování jasu v oblastech obrazu s vysokým jasem (světla automobilu nebo semaforů ve tmě) a zvyšování jasu v oblastech s nízkým jasem.

Světelnost objektivu
Hodnota světelnosti objektivu udává míru útlumu pro procházející světlo, charakterizuje tedy rozdíl mezi množstvím světla vstupujícím do a vystupujícím z optické soustavy objektivu. Obecně platí, že čím nižší je hodnota světelnosti objektivu, tím lépe a jeho užitná hodnota v praxi je vyšší.

Turret kamera
Turret kamera – někdy také nazývána jako eyeball nebo flat-faced kamera – v podstatě představuje kombinaci dome kamery se skleněnou krycí kopulí a bullet kamery. Část s objektivem a IR přísvitem má tvar koule na straně seříznuté do roviny a tato koule je zasazena v základně, která umožňuje její otáčení kolem svislé i vodorovné osy. Hlavními výhodami turret kamery jsou větší nenápadnost ve srovnání s bullet kamerou a lepší kvalita nočního obrazu ve srovnání s dome kamerou, jejíž skleněná krycí kopule může způsobovat nežádoucí odlesky, v krajním případě může dojít k jejímu zamlžení.

Ultra WDR (Ultra Wide Dynamic Range)
Nástroj pro kompenzaci protisvětla vycházející z technologie WDR, který využívá složení obrazů získaných při vysoké a při nízké rychlosti závěrky. Na rozdíl od ní však nepracuje s přeexponovanými a podexponovanými plochami, ale jednotlivými pixely, díky čemu dosahuje výrazně lepších výsledků v kvalitě výsledného obrazu.

Varifokální objektiv
Typ objektivu umožňující ruční nastavení ohniskové vzdálenosti podle požadavků uživatele (manuální zoom).

Videoanalytické funkce
Mnohé typy kamer, ale i záznamových zařízení, nabízí svým uživatelům rozšiřující funkce, které přinášejí širokou paletu detekčních nebo statistických funkcí. Tyto funkce například umožňují střežení překročení stanovených hranic / linií, detekci obsazení stanovených ploch, odebrání sledovaného předmětu ze záběru kamery, anonymizaci tzv. privátních zón, kvantitativní analýzy pohybu osob. Některé typy kamer jsou vybaveny i samoučícími se algoritmy. V souvislosti s implementací těchto funkcí bývá dostupný také tzv. alarmový výstup.

WDR (Wide Dynamic Range)
Kompenzace protisvětla. Používá se při velkém kontrastu snímaného prostoru, kde jsou najednou v obraze světlé i tmavé plochy. Je několik způsobů jakým výrobci implementují technologii WDR do kamer. Nejčastěji jde o speciální algoritmus výpočtu, který vychází ze dvou snímků, přičemž jeden snímek je udělán při rychlé uzávěrce a druhý při pomalé uzávěrce. Následně dochází ke zpracování obou obrazů a vyhodnocení tmavých a světlých ploch.

ZOOM
Přiblížení může být buď optické nebo digitální. V případě optického zoomu je reálné měněna ohnisková vzdálenost. Ovládání optického zoomu je v případě analogových kamer přes RS485 a v případě IP kamer přes daný komunikační protokol výrobce. Optický zoom je možné využít pouze v případě živého obrazu. Digitální zoom je pouze digitální zpracování obrazu, které je možné využít jak v žívém obraze tak i v záznamu s tím, že v případě využití digitálního zoomu je stále nahrávána celá část obrazu. Digitální zoom je možné využít na IP kamerách. Samozřejmě ve velmi omezené míře lze použít digitální zoom i pro analogové kamery, ale jelikož maximální rozlišení analogu je 720 x 576 řádků, tak digitální zoom velmi "zkostkovatí" obraz.